Ochuzený uran – dárek na tisíce let

26. 05. 2010 15:00:00
Skrytá tvář války proti terorismu v Iráku: ochuzený uran "Jediné, co zlu stačí k vítězství, je, aby dobří lidé zůstali pasivní." – Edmund Burke Armáda USA rozdává při svých „osvobozovacích misích“ bomby s ochuzeným uranem. Použila je v Kosovu, Afghánistánu i Iráku. Podle mnoha vědců bude trvat stovky let, než se životní prostředí vypořádá s následky první války v Perském zálivu. Ještě 13let po první válce se v Iráku rodili děti s pahýly místo rukou a s jinými deformacemi. Druhá válka však předčila všechny předcházející „akce svobody“ i množstvím použité radioaktivní munice.

Jak píše Christian Science Monitor, ozbrojené síly USA během války rozprostřely po Iráku přinejmenším 75 tun toxického ochuzeného uranu.

Nejmenovaný mluvčí Hlavního štábu armády USA Monitoru minulý týden prozradil, že koaliční vojska v průběhu válečných operací použila 300.000 průbojných střel pokrytých ochuzeným uranem (DU). „Jelikož běžná bojová směs těchto 30mm střel je tvořena v poměru pět průbojných DU projektilů na jeden tříštivý, zanechaly po sobě spojenci v Iráku 75 dun DU,“ napsal respondent Scott Peterson.

Peterson měřil na čtyřech místech v okolí Bagdádu místa zasažená municí z ochuzeného uranu. Narazil na vysoké úrovně radioaktivního zamoření, avšak jen na mizivý počet upozornění a zcela neinformované obyvatelstvo.

Zatímco Pentagon tvrdošíjně trvá na tom, že použitá munice potažená slabě radioaktivním nukleárním odpadem je relativně neškodná, Peterson si všiml, že američtí vojáci začali o své újmě tisknout letáky a rozmisťovat výstražné tabulky upozorňující na radioaktivní zamoření.

K ničemu rozstřílenému DU zásadně nechodíme, člověk by mohl dostat rakovinu,“ řekl jeden seržant, který si přál zůstat v anonymitě.

Na skupině opuštěných vypálených amerických muničních náklaďáků si Peterson povšiml tabulek, které tam umístili američtí vojáci. Výstražný nápis v arabštině zněl: „Pozor, nebezpečí – vyhýbejte se tomuto místu!“ Místní prodavač řekl, že vojáci v maskách varovali jeho i ostatní lidi v okolí, aby tam nechodili.

To byla veškerá skutečná varování, na něž Peterson narazil. Dále píše, že navzdory pokusům armády sanovat toto místo buldozery a pokrýt ho okolní ornicí, registruje Geigerův počítač na této hromadě plné radioaktivního DU prachu stonásobky průměrných hodnot, přičemž DU šipka z 120mm tankového náboje emitovala záření, jež bylo 1.300-krát větší než normál.

Na dvou dalších náhodně vybraných místech, která navštívil, stála irácká pancéřovaná vozidla zničená DU projektily. Zbytky tanků povalujících se nedaleko tržnice na předměstí Bagdádu se staly populárním dětským hřištěm; Geigerův počítač zde, „u střepiny DU střely o velikosti gumy u tužky nacházející se kousek od jednoho z dětí“, naměřil 1.000-násobek doporučeného normálu.

Žádné výstražné tabulky, které by informovaly obyvatelstvo o radioaktivním záření vycházejícím z těchto vraků, tam nebyly.

„Radiokativní? Opravdu?“ zněla udivená reakce bývalého iráckého vysokého ministerského úředníka poté, když mu Peterson přímo na pozemku Ministerstva plánování ukázal Geigerův počítač registrující emise z vystřílených projektilů povlečených DU. Radioaktivita zde 1.900 krát převyšovala normální stav.

„Včera sem nastoupilo více než 1.000 zaměstnanců a o něčem takovém jsme neměli ani potuchy,“ mínil Iráčan. „Začínáme být nedůvěřiví k mnohému, co tvrdí americká vláda. Je samozřejmé, že okupanti by tady po sobě měli uklidit a starat se o zemi, kterou přepadli.“

Zdroj: http://fc911.wordpress.com/2010/03/17/skryta-tvar-valky-proti-terorismu-v-iraku-ochuzeny-uran/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Steiden | středa 26.5.2010 15:00 | karma článku: 14.30 | přečteno: 1800x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Souvislosti Velkých nocí

Aby mohl Ježíš Nazaretský zemřít na kříži za branami Jeruzaléma (a třetího dne vstát z mrtvých), musel se stát bezpočet událostí. Jednou z nich je exodus, odchod lidu Izraele z egyptského otroctví.

19.4.2019 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Michael Laitman

Efekt motýlích křídel ve službě lidstvu

Efekt motýlích křídel je obecně vnímán negativně. Lehké mávnutí křídel v Paříži vytváří drobný atmosférický vír, který se promění v hurikán přes Atlantik.

19.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Kamas

Tak nám ukradli sekačku, paní Müllerová

Není to katastrofa, ale nepotěší to. Naštěstí se vždy snažím vzít si ponaučení pro příště z každé zkušenosti. Možná byste na to šli jinou cestou, ale tahle je moje a věřím, že mi v budoucnu přinese užitek. Jaká je? Pojďme na to.

19.4.2019 v 7:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Richard Mandelík

Chrám Matky Boží v Paříži

Tak zní přesný název jednoho z klíčových děl evropského literárního romantismu dle prvořadé světové architektonické a duchovní památky, jíž se k našemu žalu 15. dubna zle dotkl oheň.

19.4.2019 v 7:00 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 112 | Diskuse

Jiří Turner

Politika je zábava pro chudé a neúspěšné aneb „68“ znovu v akci

Mám na mysli psaní o politice. Bohatí a úspěšní politiku dělají nebo se s politiky bratří. Občas se sice najde nějaká výjimka, ale ta to schytá, protože je neslušné být bohatý a úspěšný a zároveň k politikům a k politice kritický.

19.4.2019 v 6:54 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 184 | Diskuse
Počet článků 50 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1853
Jsem ,,človek", jenž chce žít v míru a toleranci s ostatními. ,,Chci toho tolik !?"

Najdete na iDNES.cz